א . שלמה - עבודות גבס

תכנון וביצוע עבודות גבס ותקרות אקוסטיות

א שלמה עבודות גבס מ-2001

כך נבנה מחיצות וקירות מגבס

בניית קירות גבס בבית בדרך כלל יהיו משימה לאיש מקצוע מנוסה שידע לבנות אותם בצורה נכונה, עם רמת גימור מושלמת ועם כמה שפחות נזקים לתשתיות הקיימות בבית. למרות זאת, ישנם אנשים רבים שיש להם יד טובה לעבודות שיפוץ ויכולים בעזרת מדריך זה, לעבור צעד אחר צעד אחר המדריך, ולבנות בעצמכם את קיר הגבס שלכם בבית. גם אם מדובר בכמה קירות כאלה – תוכלו לבנות אותם בעצמכם. לעומת זאת, יש אנשים שלא משנה כמה מדריכים יקראו או יצפו בהם – לא יצליחו לבצע את העבודה .אז אם אתם מהקבוצה הראשונה המדריך הזה הוא בשבילכם ויכול לסייע לכם לבנות את קיר הגבס שלכם בעצמכם.

הגדירו את מטרת העבודה:

ראשית יהיה עליכם לדעת מהי מטרת העבודה שלכם? האם אתם הולכים לבנות קיר אחד או כמה קירות, האם המטרה היא לבנות חדר בסופו של דבר או לא? האם בקיר הגבס שלכם יעברו גם תשתיות חשמל/אינסטלציה? היכן תהיה הדלת במידה ומדובר בחדר וכו'. לאחר שיש לכם את ההגדרה והתכנון של העבודה שלכם יהיה אפשר להתחיל לבצע את העבודה בפועל ולהיערך לקראתה.

הבטיחות מעל הכול:

מכיוון שאין לכם ניסיון בעבודות שיפוץ כמו לאדם עצמאי שזוהי כל פרנסתו והתמחותו – הרי שאתם לא מבינים את הדברים הקטנים שצריך לעשות כדי לשומר על הבטיחות. אתם צריכים לוודא שאתם עובדים בסביבה בטוחה ויש ברשותכם הציוד הנדרש לעבודה בטוחה. ראשית הצטיידו בקסדה, משקפי מגן וכפפות. כדאי יהיה לפנות את האזור מבחינת ריהוט ובני הבית על מנת שאף אחד ושום רכוש לא יפגעו במהלך העבודה. כמו כן בכל עבודה בגובה על סולם כדאי שיהיה אדם מבוגר נוסף שיחזיק את הסולם בזמן העבודה.

האם אתם בטוחים שאתם יכולים לבצע את המשימה?

חלק די גדול מלקוחותינו פונה אלינו לאחר שהם ניסו בעצמם לבנות קירות גבס מעוצבים בבית או בעסק שלהם ולאחר שכשלו בבנייה הם נזכרו להזמין איש מקצוע לטפל בעבודה. לא די בכך שהם הרסו חומרי גלם ובזבזו על זה כסף, הרי שגם עבודת הניקיון למה שהם עשו היא תוספת עבודה עבור איש המקצוע מה שמייקר את העבודה עצמה. לכן, אם אתם לא בטוחים שאתם יכולים לבצע את העבודה בעצמכם – אנא מכם חסכו מראש זמן, עוגמת נפש וכסף – והזמינו איש מקצוע לביצוע העבודה. אם מדובר בכמה קירות גבס פשוטים המחוברים אחד לשני ולקירות הקיימים בבית אז אין בעיה בדרך כלל וכל אדם עם מעט חוש לשיפוצים וידיים טובות יוכל לבצע את העבודה. אם אתם רוצים לעצב ספרייה מעוצבת מגבס למערכת הקולנוע הביתית שלכם הרי שכדאי מראש להזמין איש מקצוע.

עמידות הגבס:

ישנם סוגים שונים של גבס אך רוב לוחות הגבס אינם עמידים בפני מים או לחות רבה לכן אם אתם רוצים להשתמש בגבס בחדר אמבטיה או אזור עם לחות גבוהה זה לא מומלץ. כמו כן חשוב להבהיר כי גבס מתאים לשימוש פנימי בלבד. אל תעשו שימוש בגבס בקיר חיצוני.

תשתיות שעוברות דרך הקיר:

במידה ויש צורך להעביר תשתיות צנרת, חשמל או גז דרך קיר הגבס כדאי להיעזר באנשי מקצוע ייעודיים כך ולא להתעסק עם הדברים הללו ללא ידע מקצועי אחרת אתם עשויים לשבש את המערכות הקיימות בבית. כמו כן אתם רוצים לוודא במהלך העבודה שאתם לא שוברים קירות קיימים, בטח לא כאלה עם תשתיות בהם. במידה ותרצו להתקין נקודות חשמל בקיר הגבס שאתם הולכים לבנות גם במקרה כזה חשוב להזמין חשמלאי מוסמך לביצוע העבודה.

רכישת החומרים לבניית הקיר:

כעת לאחר שהרעיון מגובש, יש לנו מטרות ברורות לגבי בניית קירות הגבס שלנו ואנו יודעים לקראת מה אנו הולכים הגיע הזמן לדאוג לחומרי הגלם שאנו צריכים כדי לבנות את הקיר. אל דאגה – בכל אזור תעשייה כמעט יש חנות לחומרי בניין המחזיקה את כל חומרי הגלם המדוברים. כמובן שאיננו מדברים על חנות המציעה כלי עבודה ופריטים לבית כמו רשתות כאלה ואחרות, אלא חנות המתמחה בחומרי בניין. בחנות כזו יש גם כלי עבודה וכמובן גם את כל חומרי הגלם שאתם צריכים לבניית הקיר: ברזלים, ברגים, לוחות הגבס ועוד.

—————————————————————————–

שלד הקיר יהיה בנוי ממסילות וניצבים. לחיבורים צריך גם ברגים ודיבלים. בואו נתחיל לפי הסדר:

מסילות – מסילות אלו הנם מעין מוטות פח בצורת האות חית. המסילות משמשות אותנו ליצירת התשתית או השלד אם תרצו שעליו יעמוד הקיר. המוטות עשויות פח כאשר הניצבים אליהם נגיע לאחר מכן יהיו מפח קשיח יותר. המסילות יורכבו במסגרת של הקיר ויהווה את הבסיס. את המסילות מחברים אל הקירות והרצפה.

ניצבים – חלקים אלו דומים מאוד למסילות רק שצוברת מעט שונה והם עשויים מחומר חזק יותר. הסיבה לכך היא שאלה נבנים אחד בצמוד לשני כדי ליצור תשתית חזקה במיוחד לקיר הגבס שלנו.

ברגים: הברגים מתחלקים לכמה סוגים לשימושים שונים ואל הברגים הרגילים כדאי לצרף גם דיבלים תואמים.

ברגים רגילים – בגודל 8 בדרך כלל. אלו ישמשו אותנו לחיבור המסילות לתקרה ואל הקירות והם חשובים מאוד. עומק הבורג ועוצמתו גם כן חשובים מאוד כיוון שחיבור המסילות אל הקירות והתקרה יקבעו את חוזקות של הקיר שעומד לקום.

ברגי גבס – ברגים אלו ישמשו אותנו לחיבור קירות הגבס אל הקונסטרוקציה. מדובר בברגים בצבע שחור, קצת יותר ארוכים מברגי הפח ויסייעו לנו בחיבור יעיל של לוחות הגבס על גבי המסילות והניצבים שבנינו.

ברגי פח – ברגים קטנים, בצבע שחור בדרך כלל, שמשמשים אותנו לחיבור בין הפחים השונים. מצוין לחיבור בין המסילות והניצבים ליצירת קונסטרוקציה חזקה.

סיליקון – הסיליקון הוא חומר נהדר שישמש אותנו לאיטום הקירות ומניעת רטיבות הקירות כאשר אנו שוטפים את רצפת הבית.

דבק – אחת הצלעות של הקונסטרוקציה של הקיר שלנו הרי חייבת להיות מחוברת לרצפה. מי שאינו רוצה לקדוח ברצפה בכדי לחבר אליה את המסילות ואינו יודע אם הוא יוריד את הקיר בעתיד, עשוי לעדיף להשתמש בדבק אקרילי לצורך הדבקת המסילות לרצפה. בדרך זו ניתן יהיה להסיר את המסילות ולהוריד את הקיר בצורה כזו שלא תפגע ברצפה. כמובן שצריך יהיה לחזק את החיבורים של הקונסטרוקציה על הקירות והתקרה על מנת לשמור על איזון בעוצמת הקיר.

גליל נייר לגבס – גליל נייר לגבס הנו נייר שבו נעשה שימוש ביחד עם השפכטל על מנת ליצור מראה אחיד ונקי של הגבס גם בחיבורים בין הלוחות. הוא דומה מאוד לנייר דבק לבן רק שהחיבור שלו מתבצע באמצעות השפכטל ולא באמצעות דבק.

פינות גבס – מדובר בגליל נייר הדומים לנייר הגבס רק שאלה כוללים פסי אלומיניום שניתן לכופף על מנת לחבר אל הפינות והחיבורים של הגבס וליצור זווית הגנה בפינות הקיר. פינות הגבס מעניקות מראה גימור יפה, אחיד ויוקרתי לקירות וכן שומר מפני פגיעות.

חומר מבודד – אתם לא רוצים כאבי ראש ורעשים שעוברים מקיר לקיר או שהטמפרטורה בחדר אחד תשפיע על טמפרטורה בחדר אחר. על כן כדאי להשתמש בחומר מבודד. חומר זה, כדוגמת צמר סלעים, מוזן בין לוחות הגבס שנרכיב (הלוחות מורכבים משני הצדדים וחומר האיטום ביניהם). אם אתם רוצים בידוד גדול יותר השתמשו בחומרי בידוד שציפו אותם בנייר כסף.

שפכטל אמריקאי – השפכטל האמריקאי משמש אותנו כמעין חומר הדבקה לנייר הגבס ופינות הגבס וכן להחלקת הקירות והקניית מראה אחיד ונקי.

וכמובן לוחות הגבס – ובסופו של יום כדי לבצע את בניית קירות הגבס יש לרכוש כמובן גם לוחות גבס. אלו הם חומרי הגלם העיקריים של הקירות גבס. ניתן לרכוש לוחות במידות להם אתם זקוקים מבחינת הגובה אולם הרוחב מגיע בהתאם למה שהחברה מוכרת. כמו כן, ישנם סוגים שונים של לוחות גבס שכדאי לקרוא וללמוד מעט מידע נוסף בנושא. לדוגמה: לוחות גבס בצבע אדום יהיו חסינים לאש ואילו לוחות הגבס הלבנים יהיו רגילים. לוחות הגבס הירוקים מתאימים לחדרים עם יותר לחות. בכל זאת אנו מזכירים כי בחדרי אמבטיה וחדרים שונים שבהם יש לחות מוגברת או מים – קירות הגבס אינם מומלצים.

רכישה והכנה של כלי העבודה הנדרשים:

מרבית כלי העבודה הרשומים כאן אמורים להימצא בכל בית ממוצע בישראל. עם זאת, במידה ואין לכם כלי מסוים כדאי לרכוש אותו מבעוד מועד כדי לא להיתקע באמצע עבודת הגבס עם הצורך לרוץ לחנות כלי הבניין כדי לרכוש כלי מסוים. להלן רשימה של הכלים הנדרשים לביצוע בניית קיר גבס בביתכם:

 • פטיש – פטיש ישמש אותנו לכמה דברים במהלך העבודה והוא בכלל נחשב לכלי עבודה בסיסי בכל עבודת שיפוץ. בעזרת הפטיש נוכל לקבע את הדיבלים בקירות ובתקרה, להדק את החיבורים בין הניצבים והמסילות ועוד.
 • מברגה – הכלי השימושי ביותר בבניית קירות גבס תהיה המברגה. חשוב לשמור על בטרייה אחת בטעינה כל הזמן ועם השנייה לעבוד במקביל ואם יש לכם בטרייה אחת חשוב להטעין אותה באופן מלא לפני תחילת העבודה ובין לבין כאשר לא משתמשים במברגה לשים אותה לטעינה אם אפשר. המברגה תשמש אותנו לחיבור הברגים על סוגיהם השונים, החל מברגי הפח וחיבורי המסילות והניצבים אחד לשני, דרך הברגים הרגילים והברגתם דרך המסילות לקירות ולתקרה ועד לברגי הגבס המשמשים לחיבורי לוחות הגבס אל הקונסטרוקציה.
 • פלס – הפלס משמש אותנו לבדיקה היישור של הקיר. למעשה נתחיל להשתמש בו כבר בשלבי הנחה ובנייה של הקונסטרוקציה.
 • מקדחה – על מנת לחבר את המסילות לקירות ולתקרה תצטרכו לקדוח בהם חורים כדי להניח בהם את הדיבלים ולחבר אליהם את הברגים בסופו של דבר. המקדחה תשמש אותנו לעשות זאת. ישנן מקדחות חזקות יותר ואחרות חזקות פחות. אתם צריכים לדאוג למקדחה חזקה מספיק גם עבור תקרה וקירות מבטון. כמו כן הצטיידו בראש מקדח המתאים לברגים שקניתם.
 • סכין יפנית – הסכין תשמש אותנו לביצוע חיתוכים בעיקר של לוחות הגבס, אולם גם של ניירות הגבס.
 • מטר – כלי חשוב מאוד בעבודה של בניית קיר גבס. כדי שהקיר יצא ישר ואסתטי צריך לחתוך נכון ומדויק את לוחות הגבס וכמובן את המסילות והניצבים. המטר יעזרו לנו לקחת את המידות הנכונות עבורנו כדי לבצע את החיתוכים המדויקים במקום.
 • סרגל – סרגל גדול שיכול לעזור בחיתוך ישר ומדויק יותר של לוחות הגבס.
 • טושים – הטושים ישמשו אותנו לסימון נקודות בקיר ובתקרה שבהן נרצה לבצע את הקידוחים. לאחר מכן נשתמש בטושים לסימון החיתוכים הנדרשים בלוחות הגבס, על המסילות וכמובן הניצבים.
 • מרית – המרית הוא הכלי שבו נשתמש להדבקת ניירות הגבס והנחת פינות הגבס. נעשה שימוש במרית גם לצורך ההחלקה של הקיר בסוף.
 • מספרי פח – המסילות והניצבים עשויים פח ועל מנת להתאים אותם למידות שאנו צריכים נצטרך להשתמש במספרי פח. ניתן להשתמש במספרי פח פשוטים הם אמורים להספיק.
 • אקדח סיליקון – האקדח הזה ישמש אותנו להדבקת חומר הסיליקון על לוחות הגבס בחיבור עם הרצפה על מנת למנוע נזילה, לשפר את האיטום ולמנוע מן הרטיבות בעת שטיפת הרצפה לחלחל אל הגבס.
 • נייר ליטוש – משמש להחלקת הקיר עם סיום העבודה ושיוף שאריות השפכטל.
 • סולם – סולם חזק וגבוה מספיק שיאפשר לנו להגיע לחלקו העליון של קיר הגבס שלנו ללא מאמץ. כדאי להשתמש בסולם עם תו תקן על מנת לשמור על הבטיחות שלנו ככל שניתן.
גבס לסלון

הסיפור שלנו

הצוות שלנו מורכב בעיקר מבעלי מקצוע בעלי ניסיון רב בתחום הגבס וגם מעוזרים ללא ניסיון , ישנם עוד בעלי מקצוע שבדרך טבעית משתלבים בעבודות גבס כמו חשמלאים , אינסטלטורים אם נבנה קירות בחדרים רטובים וכו' דרכנו ניתן להיעזר בכל הבעלי מקצוע הקשורים לתחום .שהשתחררתי מהצבא נכנסתי ישר לעבוד בענף הגבס , בתחילה עבדתי בעסק המשפחתי כמה שנים ואז עברתי לחברה גדולה יותר שבה עבדנו יותר באולמי שמחות ושם למדתי והתמחיתי בכל מה שקשור לעבודה עם קווים רכים ( עיגולים , קשתות , כיפות וכו'..)   העסק שלי הוקם בשנת 2001 , בשנתיים הראשונות התחלתי לעבוד בתור קבלן משנה ומאז בע"ה ועד היום אני עובד רק בעבודות גבס .

לייעוץ הצעת מחיר וכל שאלה

ניתן להתקשר ל - 0525859222